Tribe Common - en to fr translation catalogue (433 entries)

en:  (opens in a new window)
fr:  (s'ouvre dans une nouvelle fenêtre)

en:  (opens in new window)
fr:  (s'ouvre dans une nouvelle fenêtre)

en:  and
fr: , et

en: %1$s Using our plugins in a multisite network? %2$s Please note that your license key will be applied to the entire network, not just this site.
fr: %1$s Vous utilisez nos plugins sur un réseau à plusieurs sites ? %2$s Veuillez noter que votre clé de licence sera appliquée à l'ensemble du réseau, et pas uniquement à ce site.

en: %1$sBuy a license%2$s for the Event Aggregator service to access additional import features.
fr: %1$sAcheter une licence%2$s pour le service Event Aggregator afin d'accéder à des fonctionnalités d'importation supplémentaires.

en: %s Settings
fr: Préférences %s

en: %s cannot be a duplicate
fr: %s ne doit pas être en double

en: %s cannot be the same as %s.
fr: %s ne peut être identique à %s.

en: %s must be a number between 0 and 21.
fr: %s doit être un nombre entre 0 et 21.

en: %s must be a number or percentage.
fr: %s doit être un nombre ou un pourcentage.

en: %s must be a phone number.
fr: %s doit être un numéro de téléphone.

en: %s must be a positive number or percent.
fr: %s doit être un nombre positif ou un pourcentage.

en: %s must be a positive number.
fr: %s doit être un nombre positif.

en: %s must be a valid absolute URL.
fr: %s doit être une URL absolue valide.

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
fr: %s doit être un permalien valide (nombre, lettres, tirets et tirets de soulignement).

en: %s must be a whole number.
fr: %s doit être un nombre complet.

en: %s must be an email address.
fr: %s doit être une adresse e-mail.

en: %s must consist of 5 numbers.
fr: %s doit comprendre au moins 5 chiffres.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
fr: %s doit contenir seulement des lettres, nombres, tirets, apostrophes et espaces.

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
fr: %s doit comporter des lettres, espaces, apostrophes et tirets.

en: %s must contain numbers and letters only
fr: %s doit contenir des chiffres et des lettres seulement

en: %s must contain numbers, letters and dots only
fr: %s doit contenir uniquement des chiffres, lettres et points

en: %s must contain numbers, letters, dashes and undescores only
fr: %s doit contenir uniquement des chiffres, des lettres, des points et des tirets bas

en: %s must have a value that's part of its options.
fr: %s doit être une valeur qui fait parti de ses options.

en: %s must not be empty
fr: %s ne doit pas être vide

en: %s. All of the common (and not-so-common) answers to questions we see are here. It’s often the fastest path to finding an answer!
fr: %s. L'ensemble des réponses communes (et pas si communes) aux questions que nous voyons se trouvent ici. C'est souvent la voie la plus rapide pour trouver une réponse !

en: %s. Testing for an existing conflict is the best start for in-depth troubleshooting. We will often ask you to follow these steps when opening a new thread, so doing this ahead of time will be super helpful.
fr: %s. Tester un conflit existant est le meilleur départ pour une recherche de panne en profondeur. Nous vous demanderons souvent de suivre ces étapes lors de l'ouverture d'un nouveau fil de sujet, aussi le faire à l'avance sera super utile.

en: %s. There are very few issues we haven’t seen and it’s likely another user has already asked your question and gotten an answer from our support staff. While posting to the help desk is open only to paid customers, they are open for anyone to search and review.
fr: %s. Il y a très peu de problèmes que nous n'avons vu et il y a des chances qu'un autre utilisateur ait déjà posé votre question et reçu une réponse de notre personnel d'assistance. Si publier sur le bureau d'assistance est uniquement possible pour les clients payants, le bureau est ouvert à tous pour des recherches et examens.

en: &Aring;land Islands
fr: Åland Islands

en: (filtered from _MAX_ total entries)
fr: (filtré à partir du total des saisies _MAX_ )

en: : Selected %d rows
fr: : a sélectionné %d rangées

en: : Selected 1 row
fr: : a sélectionné une rangée

en: : activate to sort column ascending
fr: : activer pour trier la colonne ascendante

en: : activate to sort column descending
fr: : activer pour trier la colonne descendante

en: A list of links to the term own, archive and parent REST URL
fr: Une liste de liens vers l'URL REST propre, archive et parente du terme

en: A sorted array of all the numeric values for the cost
fr: Un choix ordonné de toutes les valeurs numériques pour le coût

en: A valid license has been entered by your network administrator.
fr: Une licence valide a été saisie par votre administrateur réseau.

en: A valid license key is required for support and updates
fr: Une clé de licence valide est nécessaire pour le support et les mises à jour

en: Accept user-submitted events on your site! With Community Events, you can accept public submissions or require account sign-on. Settings give you the options to save as a draft or publish automatically, enable categories and tags, and choose whether users can edit/manage their own events or simply submit. Best of all - setup is easy! Just activate, configure the options, and off you go.
fr: Acceptez des événements envoyés par les utilisateurs sur votre site ! Grâce à Community Events, vous pouvez accepter les envois publics ou demander une connexion par un compte. Les paramètres vous donnent le choix d'enregistrer comme brouillon ou de publier automatiquement, d'activer des catégories et balises, et de choisir si les utilisateurs peuvent éditer et gérer ou non leurs propres événements ou simplement les envoyer. Encore mieux, l'installation est simple ! Il vous suffit d'activer, de configurer les options, et c'est parti.

en: Activate %s
fr: Activer %s

en: Activate Plugin
fr: Activer le plugin

en: Active Users:
fr: Utilisateurs actifs :

en: Advanced Post Manager
fr: Gestionnaire d'articles avancé

en: Albania
fr: Albanie

en: Algeria
fr: Algérie

en: All
fr: Tout

en: All items on this page were selected.
fr: Tous les éléments de cette page ont été sélectionnés.

en: American Samoa
fr: Samoa américaines

en: An Unknown error occurred
fr: Une erreur inconnue est survenue

en: An event settings framework for managing shared options
fr: Un cadre de paramètres d'événement pour gérer les options partagées

en: Antarctica
fr: Antarctique

en: Antigua and Barbuda
fr: Antigua-et-Barbuda

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text-only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
fr: Pensez-vous que " Waouh ! Ce plugin est génial ! Je devrais remercier Modern Tribe pour tous leurs efforts". Le meilleur des remerciements que nous souhaitons est de la reconnaissance. Ajoutez un petit lien en bas de votre calendrier qui redirige sur le site du projet Events Calendar.

en: Armenia
fr: Arménie

en: Austria
fr: Autriche

en: Azerbaijan
fr: Azerbaïdjan

en: Barbados
fr: Barbade

en: Belarus
fr: Bélarus

en: Belgium
fr: Belgique

en: Benin
fr: Bénin

en: Bermuda
fr: Bermudes

en: Bolivia
fr: Bolivie

en: Bosnia and Herzegovina
fr: Bosnie-Herzégovine

en: Bouvet Island
fr: Île Bouvet

en: Brazil
fr: Brésil

en: British Indian Ocean Territory
fr: Territoire britannique de l'Océan indien

en: Browse All Add-Ons
fr: Parcourir toutes les extensions

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: Buy This Add-On
fr: Acheter cette extension

en: C&ocirc;te d'Ivoire
fr: Côte d'Ivoire

en: California
fr: Californie

en: Cambodia
fr: Cambodge

en: Cameroon
fr: Cameroun

en: Cannot look for Terms without a taxonomy
fr: Impossible de chercher des Termes sans une taxonomie

en: Cannot set %s as the current logging engine
fr: Impossible d'installer %s comme le moteur de connexion actuel

en: Cape Verde
fr: Cap vert

en: Cayman Islands
fr: Îles Caïmans

en: Central African Republic
fr: République Centrafricaine

en: Chad
fr: Tchad

en: Check our Knowledgebase
fr: Consultez notre base de connaissances

en: Check out our %s for developers.
fr: Jetez un coup d’œil sur %s pour les développeurs.

en: Check out the available add-ons
fr: Consultez les modules disponibles

en: Check this box if you wish to override the network license key with your own
fr: Cochez cette case si vous voulez outrepasser la clé de licence du réseau avec la votre

en: Chile
fr: Chili

en: China
fr: Chine

en: Christmas Island
fr: Île Christmas

en: Clear Selection.
fr: Effacer la sélection.

en: Collectivity of Saint Martin
fr: Saint-Martin (France)

en: Colombia
fr: Colombie

en: Community Events
fr: Événements de la communauté

en: Comoros
fr: Comores

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
fr: Échec de validation de la comparaison : aucune valeur de comparaison fournie pour le champ %s

en: Congo, Democratic Republic of the
fr: Congo, République démocratique du

en: Copy to clipboard
fr: Copier vers le presse-papiers

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
fr: La liste de pays doit être formatée avec un pays par ligne et avec le format suivant: <br>FR, France <br> UK, United Kingdom.

en: Create an events calendar and manage it with ease. The Events Calendar plugin provides professional-level quality and features backed by a team you can trust.
fr: Créez un calendrier d'événements et gérez-le facilement. Le plugin de The Events Calendar propose une qualité de niveaux professionnel et des fonctionnalités assurées par une équipe en laquelle vous pouvez avoir confiance.

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
fr: Croatie (Nom local : Hrvatska)

en: Cura&ccedil;ao
fr: Curaçao

en: Cyprus
fr: Chypre

en: Czech Republic
fr: République Tchèque

en: Date Format Settings
fr: Paramètres de format de date

en: Datepicker Date Format
fr: Format de date du sélecteur de date

en: Debug Bar Plugin
fr: Plugin Debug Bar

en: Debug mode
fr: Mode de débogage

en: Default (uses temporary files)
fr: Par défaut (utiliser les fichiers temporaires)

en: Denmark
fr: Danemark

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Display
fr: Affichage

en: District of Columbia
fr: District de Columbia

en: Dominica
fr: Dominique

en: Dominican Republic
fr: Répubilque dominicaine

en: Done
fr: Terminé

en: Download log
fr: Journal de téléchargement

en: Each paid add-on has its own unique license key. Simply paste the key into its appropriate field below, and give it a moment to validate. You know you're set when a green expiration date appears alongside a "valid" message.
fr: Chaque extension payée possède sa propre clé unique de licence. Collez simplement la clé dans son champ approprié ci-dessous et attendez un instant la validation. Vous saurez que tout est prêt lorsque une date d'expiration en vert apparaîtra au côté d'un message "valide".

en: East Timor
fr: Timor oriental

en: Ecuador
fr: Équateur

en: Egypt
fr: Égypte

en: Empty data set for this dropdown
fr: Ensemble de données vide pour ce déroulant

en: Enable Community Events organizers to offer tickets to their events. You can set flexible payment and fee options. They can even check-in attendees to their events! All of this managed from the front-end of your site without ever needing to grant access to your admin
fr: Permettez aux organisateurs sur Community Events de proposer des billets pour leurs événements. Vous pouvez établer des paiements et options de redevances souples. Ils peuvent même faire entrer les participants à leurs événements ! Le tout géré depuis le devant de votre site sans avoir jamais besoin de donner l'accès à votre partie d'administration

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
fr: Activer cette option pour enregistrer les informations de débogage. Par défauts les informations seront enregistrés sur le ficher d'enregistrement de votre serveur PHP (Error Log). Si vous souhaitez voir les messages du journal sur votre navigateur, nous vous recommandons d'installer %s et de rechercher l'onglet "Tribe" dans la sortie de débogage.

en: English
fr: Anglais

en: Equatorial Guinea
fr: Guinée équatoriale

en: Eritrea
fr: Érythrée

en: Estonia
fr: Estonie

en: Ethiopia
fr: Éthiopie

en: Event Add-Ons
fr: Modules d'événement

en: Event Aggregator adds massive import functionality to your calendar. Before you know it, you’ll be importing events from Meetup, Eventbrite, Google Calendar, iCalendar, and other URLs with ease. Schedule imports to run automatically behind-the-scenes or run them manually when you’re ready. Go ahead and import to your heart’s content—Event Aggregator hooks you up with a central dashboard in the admin to make managing your imports a breeze.
fr: L'agrégateur d'événements ajoute une fonctionnalité d'importation massive à votre calendrier. Avant de l'avoir réalisé, vous serez en train d'importer des événements à partir de Meetup, d'Eventbrite, de Google Calendar, d'iCalendar et d'autres URL avec facilité. Programmez des importations automatiques en coulisses ou effectuez-les manuellement lorsque vous êtes prêt. Allez-y et importez tout votre soûl : l'agrégateur d'événements vous relie à un tableau de commandes central dans l'administration afin de rendre vos importations aussi simples que bonjour.

en: Event Log
fr: Journal d'événements

en: Event Tickets Plus allows you to sell tickets to your events using WooCommerce, Easy Digital Downloads, or our built in Tribe Commerce tool. Add tickets to your posts and pages, or add %1$sThe Events Calendar%2$s and sell tickets from your event listings. Create custom registration forms, manage attendees, use custom capacity options, and more. Guest check in is easy with QR codes and our custom scanning app.
fr: Event Tickets Plus vous permet de vendre des billets pour vos événements en utilisant WooCommerce, Easy Digital Downloads, ou notre outil intégré Tribe Commerce. Ajoutez des billets à vos pages et publications, ou ajoutez %1$sThe Events Calendar%2$s et vendez des billets depuis les annonces de votre événement. Créez des formulaires d'inscription personnalisés, gérez les participants, utilisez les options de capacité personnalisées et autres. L'enregistrement des invités est simple avec les codes QR et notre appli de scan personnalisée.

en: Event Tickets provides a simple way for visitors to RSVP to your events. As a standalone plugin, it enables you to add RSVP functionality to posts or pages. When paired with The Events Calendar, you can add that same RSVP functionality directly to your event listings.
fr: Event Tickets propose aux visiteurs une manière simple d'envoyer un RSVP à vos événements. En tant que plugin indépendant, il vous permet d'ajouter une fonctionnalité RSVP aux publications ou aux pages. Lorsqu'il est apparié à The Events Calendar, vous pouvez ajouter cette même fonctionnalité RSVP directement aux annonces de votre événement.

en: Events
fr: Événements

en: Events Add-Ons
fr: Extensions d'événements

en: Events Calendar PRO
fr: The Events Calendar PRO

en: Events Help
fr: Assistance aux événements

en: Events Settings
fr: Réglages d'événements

en: Events Tickets is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily sell tickets for your events.
fr: Events Tickets est un plugin extensible fabriqué avec soin, vous permettant de vendre facilement des billets pour vos événements.

en: Every %d Minutes
fr: Toutes les %d minutes

en: Existing theme overrides that may need revision:
fr: Dérogations existantes de thème pouvant nécessiter une révision :

en: Expired license. Consult your network administrator.
fr: Licence expirée. Consultez votre administrateur réseau.

en: Falkland Islands (Malvinas)
fr: Falkland (Iles Malouines)

en: Faroe Islands
fr: Féroé, Îles

en: Field ID:
fr: Identifiant du dhamp :

en: Fiji
fr: Fidji

en: Filter Bar
fr: Barre des filtres

en: Finland
fr: Finlande

en: Florida
fr: Floride

en: Free
fr: Gratuit

en: French Guiana
fr: Guyane Française

en: French Polynesia
fr: Polynésie Française

en: French Southern Territories
fr: Territoires d'Outre-Mer

en: Full debug (all events)
fr: Déboguer complètement (tous les événements)

en: Gambia
fr: Gambie

en: General
fr: Général

en: Georgia
fr: Géorgie

en: Germany
fr: Allemagne

en: Getting More Help
fr: Recevoir plus d'aide

en: Getting Support
fr: Obtenir de l'aide

en: Go to WordPress Updates page
fr: Aller à la page des mises à jour de WordPress

en: Go to plugins page
fr: Aller à la page des extensions

en: Greece
fr: Grèce

en: Greenland
fr: Groenland

en: Grenada
fr: Grenade

en: Guinea
fr: Guinée

en: Guinea-Bissau
fr: Guinée-Bissau

en: Haiti
fr: Haïti

en: Heard and McDonald Islands
fr: Îles Heard-et-MacDonald

en: Help
fr: Aide

en: Hide the following settings tabs on every site:
fr: Masquer les onglets de réglages suivants sur chaque site :

en: Hmmm... something's wrong with this validator. Please contact %ssupport%s.
fr: Hum... Quelque chose ne va pas avec ce validateur. Merci de contacter %sle support%s.

en: Holy See (Vatican City State)
fr: Saint Siège (État du Vatican)

en: Hungary
fr: Hongrie

en: Iceland
fr: Islande

en: If you're seeing a red message telling you that your key isn't valid or is out of installs, visit %1$s to manage your installs or renew / upgrade your license.
fr: Si vous voyez un message en rouge vous disant que votre clé est invalide ou se trouve hors des installations, visitez %1$s pour gérer vos installations, renouveler ou mettre à jour votre licence.

en: India
fr: Inde

en: Indonesia
fr: Indonésie

en: Information about recent template changes and potentially impacted template overrides is provided below.
fr: Des informations sur les récentes modifications de modèle et les dérogations de modèle potentiellement touchées sont fournies ci-dessous.

en: Install %s
fr: Installer %s

en: Install Plugin
fr: Installer le plugin

en: Installed
fr: Installé

en: Installed Add-Ons
fr: Extensions installées

en: Invalid Key
fr: Clé invalide

en: Invalid field type specified
fr: Type de champ spécifié invalide

en: Invalid or incomplete field passed
fr: Le champ transmis est incomplet ou incorrect

en: Iran, Islamic Republic of
fr: Iran, République islamique d'

en: Iraq
fr: Irak

en: Ireland
fr: Irlande

en: Israel
fr: Israël

en: It is awesome that your calendar is <em>THE PLACE</em> to get hooked up with prime choice ways to spend time. You have more events than Jabba the Hutt has rolls. Too bad visitors are hiring a personal assistant to go through all the choices. Ever wish you could just filter the calendar to only show events in walking distance, on a weekend, that are free? BOOM. Now you can. Introducing… the Filter Bar.
fr: C'est fantastique que votre calendrier soit <em>LE LIEU</em> où être connecté à des manières de premier choix de passer le temps. Vous avez plus d'événements que Jabba le Hutt n'a de plis. Dommage que les visiteurs embauchent un assistant personnel pour consulter tous les choix. Avez-vous jamais souhaité filtrer simplement le calendrier pour qu'il n'affiche que les événements où l'on peut aller à pied, pendant le week-end, qui sont gratuits ? VLAM. Maintenant vous le pouvez. Je vous présente... la Barre de filtrage.

en: It looks like you're using %1$s, but the license key is invalid. Please download the latest version %2$sfrom your account%3$s. | It looks like you're using %1$s, but the license keys are invalid. Please download the latest versions %2$sfrom your account%3$s.
fr[0]: On dirait que vous utilisez %1$s, mais la clé de licence est invalide. Veuillez télécharger la version la plus récente %2$sdepuis votre compte%3$s.
fr[1]: On dirait que vous utilisez %1$s, mais les clés de licence sont invalides. Veuillez télécharger la version la plus récente %2$sdepuis votre comtpe%3$s.

en: Italy
fr: Italie

en: Jamaica
fr: Jamaïque

en: Japan
fr: Japon

en: Jordan
fr: Jordanie

en: Knowledgebase
fr: Base de connaissances

en: Korea, Democratic People's Republic of
fr: Corée, République populaire démocratique de

en: Korea, Republic of
fr: Corée, République de

en: Kuwait
fr: Koweït

en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizstan

en: Lao People's Democratic Republic
fr: Laos, République démocratique populaire

en: Latest Version:
fr: Dernière version :

en: Latvia
fr: Lettonie

en: Lebanon
fr: Liban

en: Libya
fr: Libye

en: License Key
fr: Clé de licence

en: License Key Status:
fr: Statut de la clé de licence :

en: License key(s) updated.
fr: Clé(s) de licence mise(s) à jour.

en: Licenses
fr: Licences

en: Lithuania
fr: Lituanie

en: Logging level
fr: Niveau de connexion

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
fr: Vous cherchez d'autres fonctionnalités comme les événements récurrents, les méta-données personnalisées, les événements communautaires, la vente de billets et plus encore ?

en: Louisiana
fr: Louisiane

en: Macau
fr: Macao

en: Macedonia
fr: Macédoine

en: Marshall Islands
fr: Marshall, Îles

en: Mauritania
fr: Mauritanie

en: Mauritius
fr: Maurice, Île

en: Method
fr: Méthode

en: Mexico
fr: Mexique

en: Micronesia, Federated States of
fr: Micronésie, Etats fédérés de

en: Missing data source for this dropdown
fr: Source de données manquante pour ce déroulant

en: Moldova, Republic of
fr: Moldavie, République de

en: Mongolia
fr: Mongolie

en: Montenegro
fr: Monténégro

en: More...
fr: Plus...

[ctx: Names of required plugins for Community Tickets]
en: Event Tickets Plus and Community Events
fr: Event Tickets Plus et Community Events

en: Namibia
fr: Namibie

en: Nepal
fr: Népal

en: Netherlands
fr: Pays-Bas

en: Network
fr: Réseau

en: Network Settings
fr: Réglages du réseau

en: New Caledonia
fr: Nouvelle Calédonie

en: New Mexico
fr: Nouveau Mexique

en: New Zealand
fr: Nouvelle Zélande

en: News and Tutorials
fr: Actu et tutoriels

en: Next
fr: Suivant

en: No checkbox options specified
fr: Aucune case cochée

en: No data available in table
fr: Aucune donnée disponible sur le tableau

en: No license entered. Consult your network administrator.
fr: Aucune licence saisie. Consultez votre administrateur réseau.

en: No matching records found
fr: Aucun enregistrement correspondant trouvé

en: No notable changes detected
fr: Aucun changement notable détecté

en: No notable template changes detected.
fr: Aucune modification notable de modèle détectée.

en: No radio options specified
fr: Aucune option sélectionnée

en: No select options specified
fr: Aucune option sélectionnée dans la liste déroulante

en: Non-existant field validation function passed
fr: La fonction de validation du champ transmis n'existe pas

en: None of your settings were saved. Please try again.
fr: Aucun de vos réglages n'a été sauvegardé. Merci de réessayer.

en: North Carolina
fr: Caroline du Nord

en: North Dakota
fr: Dakota du Nord

en: Northern Mariana Islands
fr: Mariannes du Nord, Îles

en: Norway
fr: Norvège

en: Not seeing an update but expecting one? In WordPress, go to %1$sDashboard > Updates%2$s and click "Check Again".
fr: Vous ne voyez pas de mise à jour mais vous en espériez une ? Dans WordPress, allez dans %1$sPanneau de contrôle > Mises à jour%2$s et cliquez sur "Revérifier".

en: Null logger (will log nothing)
fr: Enregistreur caduc (n'enregistrera rien)

en: Only errors
fr: Erreurs uniquement

en: Only license fields for %1$snetwork activated%2$s plugins will be listed on this screen.
fr: Seuls les champs de licence pour des plugins %1$sactivés sur le réseau%2$s seront listés sur cet écran.

en: Optimize your site's event listings with %1$sThe Events Calendar%2$s, our free calendar plugin. Looking for additional functionality including recurring events, user-submission, advanced ticket sales and more? Check out our %3$spremium add-ons%4$s.
fr: Optimisez les annonces d'événements de votre site avec %1$sThe Events Calendar%2$s, notre plugin de calendrier gratuit. Vous cherchez des fonctionnalités supplémentaires, notamment les événements récurrents, l'envoi par les utilisateurs, les ventes de billets avancées et autres ? Consultez nos %3$sextensions premium%4$s.

en: Our website’s %s is a great place to find tips and tricks for using and customizing our plugins.
fr: Le %s de notre site Web est un excellent endroit où trouver des conseils et des astuces pour utiliser et personnaliser nos plugins.

en: Override network license key
fr: Outrepasser la clé de licence du réseau

en: Papua New Guinea
fr: Papouasie Nouvelle Guinée

en: Pennsylvania
fr: Pennsylvanie

en: Permission Error
fr: Erreur de permission

en: Peru
fr: Pérou

en: Please refresh the page and try your request again.
fr: Veuillez actualiser la page et réessayez votre demande.

en: Plugin Active
fr: Plugin actif

en: Plugin Inactive
fr: Plugin inactif

en: Poland
fr: Pologne

en: Premium Add-Ons
fr: Modules Premium

en: Press "Cmd + C" to copy
fr: Appuyer sur "Cmd + C" pour copier

en: Prev
fr: Précédent

en: Previous
fr: Précédent

en: Rate %1$sEvent Tickets%2$s %3$s
fr: Evaluer %1$sEvent Tickets%2$s %3$s

en: Rate %1$sThe Events Calendar%2$s %3$s
fr: Evaluer %1$sThe Events Calendar%2$s %3$s

en: Rating:
fr: Note :

en: Read more about our support policy
fr: Lisez en plus au sujet de notre politique d'assistance

en: Recent Template Changes
fr: Modifications récentes de modèle

en: Renew Your License Now
fr: Renouveler maintenant votre licence

en: Requires:
fr: Requiert :

en: Return to Plugins page
fr: Retourner à la page des extensions

en: Return to WordPress Updates
fr: Retourner à la page des mises à jour WordPress

en: Reunion
fr: Réunion

en: Rewrite rules were purged on load of this help page. Chances are there is a rewrite rule flush occurring in a plugin or theme!
fr: Les règles de réécriture (Rewrite) ont été purgées lors du chargement de cette page d'aide. Il y a probablement un vidage des règles de Rewrite provoqué par une extension ou un thème.

en: Romania
fr: Roumanie

en: Russian Federation
fr: Russie, Fédération de

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
fr: Sao Tomé-et-Principe

en: Saint Barth&eacute;lemy
fr: Saint-Barthélemy

en: Saint Helena
fr: Sainte-Hélène

en: Saint Kitts and Nevis
fr: Saint-Christophe-et-Niévès

en: Saint Lucia
fr: Sainte Lucie

en: Saint Pierre and Miquelon
fr: Saint-Pierre-et-Miquelon

en: Saint Vincent and The Grenadines
fr: Saint-Vincent-et-les-Grenadines

en: San Marino
fr: Saint-Marin

en: Saudi Arabia
fr: Arabie Saoudite

en: Save Changes
fr: Sauvegarder les modifications

en: Search our support help desk
fr: Cherchez sur notre bureau d'assistance

en: Search:
fr: Rechercher :

en: See an example of the link
fr: Voir un exemple de lien

en: Select a Country:
fr: Choisissez un pays :

en: Select all pages
fr: Sélectionner toutes les pages

en: Select the date format to use in datepickers
fr: Sélectionnez le format de date à utiliser dans le sélecteur de date

en: Senegal
fr: Sénégal

en: Serbia
fr: Serbie

en: Settings
fr: Préférences

en: Settings saved.
fr: Réglages sauvegardés.

en: Show The Events Calendar link
fr: Afficher le lien de The Event Calendar

en: Show _MENU_ entries
fr: Afficher les saisies _MENU_

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
fr: Affichant 0 à 0 de 0 saisies

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
fr: Affichant_START_ à _END_ du _TOTAL_ des saisies

en: Singapore
fr: Singapour

en: Sint Maarten
fr: Saint-Martin

en: Site License Key
fr: Clé de licence du site

en: Slovakia (Slovak Republic)
fr: Slovaquie (République Slovaque)

en: Slovenia
fr: Slovénie

en: Solomon Islands
fr: Salomon, Îles

en: Somalia
fr: Somalie

en: Sorry, key validation server is not available.
fr: Désolé, le serveur de validation des clés n'est pas disponible.

en: South Africa
fr: Afrique du Sud

en: South Carolina
fr: Caroline du Sud

en: South Dakota
fr: Dakota du Sud

en: Spain
fr: Espagne

en: Starting March 2019, %1$s will no longer support versions prior to PHP 5.6. Your site is currently using PHP version %2$s which will no longer be supported by %1$s. For best results, we recommend using PHP 5.6 or above.
fr: À partir de mars 2019, %1$s ne prendra plus en charge les versions antérieures à PHP 5.6. Votre site utilise actuellement la version PHP %2$s qui ne sera plus prise en charge par %1$s. Pour de meilleurs résultats, nous conseillons d'utiliser la version PHP 5.6 ou ultérieure.

en: Starting March 2019, %1$s will no longer work with versions prior to PHP 5.4. Currently your site is using PHP version %2$s. For best results, we recommend using PHP 5.6 or above.
fr: À partir de mars 2019, %1$s ne fonctionnera plus avec les versions antérieures à PHP 5.4. Votre site utilise actuellement la version PHP %2$s. Pour de meilleurs résultats, nous conseillons d'utiliser la version PHP 5.6 ou ultérieure.

en: Sudan
fr: Soudan

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
fr: Svalbard et Jan Mayen

en: Sweden
fr: Suède

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Syrian Arab Republic
fr: République arabe syrienne

en: System Information
fr: Informations sur le système

en: System info copied
fr: Infos système copiées

en: Taiwan
fr: Taïwan

en: Tajikistan
fr: Tadjikistan

en: Take your image widgets to the next level with Image Widget Plus! We've taken the simple functionality of our basic Image Widget and amped it up with several popular feature requests - multiple image support, slideshow, lightbox, and random image - all backed by a full year of premium support.
fr: Faites passer vos widgets d'images au niveau supérieur avec Image Widget Plus ! Nous avons utilisé la fonctionnalité simple de notre Image Widget de base et l'avons embelli de plusieurs demandes populaires de fonctionnalités, prise en charge de plusieurs images, diaporama, éclairage et images aléatoires, le tout reposant sur une assistance premium d'un an complet.

en: Tanzania, United Republic of
fr: Tanzanie, République unie de

en: Templates introduced or updated with this release (%s):
fr: Modèles introduits ou mis à jour avec cette version (%s):

en: Test for a theme or plugin conflict
fr: Test pour un conflit de thèmes ou plugins

en: Thailand
fr: Thaïlande

en: Thank you for using %s! All of us at Modern Tribe sincerely appreciate your support and we’re excited to see you using our plugins.
fr: Merci d'utiliser %s ! Nous apprécions tous sincèrement votre soutien à Modern Tribe et nous sommes ravis de vous voir utiliser nos plugins.

en: Thank you for using Event Tickets! All of us at Modern Tribe sincerely appreciate your support and we're excited to see you using our plugins. Check out our handy %1$sNew User Primer%2$s to get started.
fr: Merci d'utiliser Event Tickets ! Nous apprécions tous sincèrement votre soutien à Modern Tribe et nous sommes ravis de vous voir utiliser nos plugins. Jetez un coup d’œil sur notre %1$sNew User Primer%2$s pratique pour commencer.

en: Thanks for setting up a valid key. It will expire on %s
fr: Merci d'avoir installé une clé valide. Elle expirera le %s

en: The "%s" source is invalid and cannot be reached on "%s" instance.
fr: La source "%s" est invalide et ne peut être atteinte sur l'instance "%s".

en: The Eventbrite Tickets add-on allows you to create & sell tickets through The Events Calendar using the power of %1$sEventbrite%2$s. Whether you’re creating your ticket on the WordPress dashboard or importing the details of an already-existing event from %1$sEventbrite.com%2$s, this add-on brings the power of the Eventbrite API to your calendar.
fr: L'extension Eventbrite Tickets vous permet de créer et de vendre des billets via The Events Calendar en utilisant la puissance de %1$sEventbrite%2$s. Que vous créiez votre billet sur le panneau de contrôle de WordPress ou en important les détails d'un événement déjà existant depuis %1$sEventbrite.com%2$s, cette extension apporte la puissance de l'API Eventbrite à votre calendrier.

en: The Events Calendar PRO is a paid Add-On to our open source WordPress plugin %1$sThe Events Calendar%2$s. PRO offers a whole host of calendar features including recurring events, custom event attributes, saved venues and organizers, venue pages, advanced event admin and lots more.
fr: The Events Calendar PRO est une extension payante pour notre plugin open source WordPress %1$sThe Events Calendar%2$s. La version PRO offre quantité de fonctionnalités de calendrier, notamment les événements récurrents, la personnalisation d'attributs d'événements, l'enregistrement de lieux et d'organisateurs, les pages des lieux, l'administration avancée des événements et bien plus.

en: The Events Calendar is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily share your events.
fr: The Events Calendar est un plugin extensible conçu avec soin, vous permettant de partager facilement vos événements.

en: The URL to the full size version of the image
fr: L'URL vers la version de pleine taille de l'image

en: The URL to the term archive page
fr: L'URL vers la page d'archive des termes

en: The WordPress term ID
fr: L'ID WordPress du terme

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
fr[0]: Le réglage ci-dessus n&#39;a pas été enregistré. Les autres paramètres ont été correctement enregistrés.
fr[1]: Les réglages ci-dessus n&#39;ont pas été enregistrés. Les autres paramètres ont été correctement enregistrés.

en: The cost currency symbol
fr: Le symbole de devise du coût

en: The date day
fr: Le jour de la date

en: The date hour
fr: L'heure de la date

en: The date minutes
fr: Les minutes de la date

en: The date month
fr: Le mois de la date

en: The date seconds
fr: Les secondes de la date

en: The date year
fr: L'année de la date

en: The details about each size available for the image
fr: Les détails à propos de chaque taille disponible pour l'image

en: The details of your calendar plugin and settings is often needed for you or our staff to help troubleshoot an issue. Please opt-in below to automatically share your system information with our support team. This will allow us to assist you faster if you post in our help desk.
fr: Les détails de votre plugin et paramètres de votre calendrier sont souvent nécessaires pour que vous ou votre personnel puisse résoudre un problème. Veuillez adhérer ci-dessous pour partager automatiquement les informations sur votre système avec notre équipe d'assistance. Ceci nous aidera à vous aider plus rapidement si vous publiez sur notre bureau d'assistance.

en: The following three fields accept the date format options available to the PHP %1$s function. <a href="%2$s" target="_blank">Learn how to make your own date format here</a>.
fr: Les trois champs suivants acceptent les options de format de date disponibles pour la fonction %1$s PHP. <a href="%2$s" target="_blank">Découvrez ici comment créer votre propre format de date</a>.

en: The image WordPress post ID
fr: L'ID de publication WordPress de l'image

en: The image file extension
fr: L'extension de fichier de l'image

en: The image height in pixels in the specified size
fr: La hauteur de l'image en pixels à la taille spécifiée

en: The image mime-type
fr: Le type MIME de l'image

en: The image natural height in pixels
fr: La hauteur naturelle de l'image en pixels

en: The image natural width in pixels
fr: La largeur naturelle de l'image en pixels

en: The image width in pixels in the specified size
fr: La largeur de l'image en pixels à la taille spécifiée

en: The license key you received when completing your purchase from %1$s will grant you access to support and updates until it expires. You do not need to enter the key below for the plugins to work, but you will need to enter it to get automatic updates. %3$sFind your license keys at %2$s%4$s.
fr: La clé de licence que vous avez reçu lorsque vous avez effectué votre achat auprès de %1$s vous donne accès à l'assistance et aux mises à jour jusqu'à son expiration. Vous n'avez pas à saisir la clé ci-dessous pour que les plugin fonctionnent mais vous devrez la saisir pour recevoir les mises à jour automatiques. %3$sVos clés de licence se trouvent sur %2$s%4$s.

en: The link to the image in the specified size on the site
fr: Le lien vers l'image de la taille spécifiée sur le site

en: The number of posts associated with the term
fr: Le nombre de publications associées au terme

en: The position of the currency symbol in the cost string
fr: La position du symbole de devise dans la chaîne du coût

en: The request was sent insecurely.
fr: La requête a été envoyée de manière non sécurisée.

en: The request wasn't sent from this tab.
fr: La requête n'a pas été envoyée depuis cet onglet.

en: The selected log file is empty or has not been generated yet.
fr: Le fichier journal sélectionné est vide ou n'a pas encore été généré.

en: The taxonomy the term belongs to
fr: La taxonomie à laquelle le terme appartient

en: The term description
fr: La description du terme

en: The term name
fr: Le nom du terme

en: The term parent term if any
fr: Le terme du terme parent le cas échéant

en: The term slug
fr: Le terme slug

en: There are no fields setup for this tab yet.
fr: Il n'y a pas encore de configuration de champs pour cet onglet.

en: There is a new version of %1$s available. %2$s
fr: Une nouvelle version de %1$s est disponible. %2$s

en: There is an update available for %1$s but your license has expired. %2$sVisit the Events Calendar website to renew your license.%3$s | Updates are available for %1$s but your license keys have expired. %2$sVisit the Events Calendar website to renew your licenses.%3$s
fr[0]: Une mise à jour est disponible pour %1$s mais votre licence a expirée. %2$sVisitez le site Web de Events Calendar pour renouveler votre licence.%3$s
fr[1]: Des mises à jour sont disponibles pour %1$s mais vos clés de licence ont expirées. %2$sVisitez le site Web de Events Calendar pour renouveler vos licences.%3$s

en: There is an update for %s. %sRenew your license%s to get access to bug fixes, security updates, and new features.
fr: Il y a une mise à jour pour %s. %sRenouvelez votre licence%s pour avoir accès aux éliminations de bogues, aux mises à jour de sécurité et aux nouvelles fonctionnalités.

en: There is an update for %s. You'll need to %scheck your license%s to have access to updates, downloads, and support.
fr: Il y a une mise à jour pour %s. Vous devrez %svérifier votre licence%s pour avoir accès aux mises à jour, aux téléchargements et à l'assistance.

en: This calendar is powered by The Events Calendar.
fr: Ce calendrier est généré par The Events Calendar.

en: This is where all of the global network settings for Modern Tribe's The Events Calendar can be modified.
fr: C'est ici que tous les réglages généraux de l'extension The Events Calendar de Modern Tribe peuvent être modifiés.

en: To begin using %1$s, please install and activate the latest version of %2$s.
fr: Pour commencer d'utiliser %1$s, veuillez installer et activer la dernière version de %2$s.

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Trinidad and Tobago
fr: Trinidad et Tobago

en: Tunisia
fr: Tunisie

en: Turbo charge your posts admin for any custom post type with sortable filters and columns, and auto-registration of metaboxes.
fr: Donnez un coup de fouet à vos publications d'admin pour tout type de message personnalisé avec des filtres et colonnes classables, et l'enregistrement automatique des méta-cases.

en: Turkey
fr: Turquie

en: Turkmenistan
fr: Turkménistan

en: Turks and Caicos Islands
fr: Îles Turques-et-Caïques

en: Tutorial
fr: Tutoriel

en: Uganda
fr: Ouganda

en: Unable to run Tribe Extensions. Your website host is running PHP 5.2 or older, and has likely disabled or misconfigured debug_backtrace(). You, or your website host, will need to upgrade PHP or properly configure debug_backtrace() for Tribe Extensions to work.
fr: Impossible de lancer Tribe Extensions. L'hébergeur de votre site Web utilise PHP 5.2 ou antérieur et a sans doute désactivé ou mal configuré debug_backtrace(). Vous, ou votre hébergeur de site Web, devrez mettre à jour PHP ou configurer correctement debug_backtrace() pour que Tribe Extensions fonctionne.

en: Unique System Info Key Generated
fr: Clé unique d'information système générée

en: United Arab Emirates
fr: Émirats arabes unis

en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

en: United States
fr: USA

en: United States Minor Outlying Islands
fr: Îles mineures éloignées des États-Unis

en: Unknown or not set
fr: Inconnu ou non défini

en: Update now to version %s.
fr: Passez à présent à la version %s.

en: Upgrade Plugin
fr: Mettre à jour le plugin

en: Use the following panel of your customizer to change the styling of your Calendar and Event pages.
fr: Utilisez le panneau suivant de votre personnalisateur pour modifier le style de vos pages Calendrier et Evénement.

en: Uzbekistan
fr: Ouzbékistan

en: Valid Key! Expires on %s
fr: Clé valide ! Expire le %s

en: Viet Nam
fr: Vietnam

en: View
fr: Afficher

en: Virginia
fr: Virginie

en: Visit the Add-on Page
fr: Visitez la Page d'extensions

en: Wallis and Futuna Islands
fr: Iles de Wallis et Futuna

en: Want to dive deeper?
fr: Vous voulez plonger plus profondément ?

en: Warnings and errors
fr: Avertissements et erreurs

en: We hope our plugin is helping you out.
fr: Nous espérons que notre plugin vous est utile.

en: Western Sahara
fr: Sahara occidental

en: While the resources above help solve a majority of the issues we see, there are times you might be looking for extra support. If you need assistance using our plugins and would like us to take a look, please follow these steps:
fr: Si les ressources ci-dessus aident à résoudre la majorité des problèmes que nous voyons, il y a des fois où il vous faut une assistance supplémentaire. Si vous avez besoin d'aide pour l'utilisation de nos plugins et que vous souhaitez que nous examinions votre cas, veuillez suivre ces étapes :

en: Yemen
fr: Yémen

en: Yes, automatically share my system information with the Modern Tribe support team
fr: Oui, partager automatiquement mes informations système avec l'équipe d'assistance de Modern Tribe

en: You are up to date!
fr: Vous avez la dernière version !

en: You can always check the status of your licenses by logging in to %1$syour account on theeventscalendar.com%2$s.
fr: Vous pouvez toujours vérifier le statut de vos licences en vous connectant à votre compte %1$s sur le site theeventscalendar.com%2$s.

en: You don't have permission to do that.
fr: Vous n'avez pas la permission d'effectuer ceci.

en: You have a license key for %1$s but the key is out of installs. %2$sVisit the Events Calendar website%3$s to manage your installs, upgrade your license, or purchase a new one. | You have license keys for %1$s but your keys are out of installs. %2$sVisit the Events Calendar website%3$s to manage your installs, upgrade your licenses, or purchase new ones.
fr[0]: Vous avez une clé de licence pour %1$s mais la clé est hors des installations. %2$sVisitez le site Web de Events Calendar%3$s pour gérer vos installations, mettre à jour votre licence ou en acheter une nouvelle.
fr[1]: Vous avez des clés de licence pour %1$s mais vos clés sont hors des installations. %2$sVisitez le site Web de Events Calendar%3$s pour gérer vos installations, mettre à jour vos licences ou en acheter de nouvelles.

en: You need to upgrade!
fr: Vous devez mettre à jour !

en: You've requested a non-existent tab.
fr: L'onglet demandé n'existe pas.

en: Your form had the following errors:
fr: Votre formulaire contiens les erreurs suivantes :

en: Your system information will only be used by the Modern Tribe support team. All information is stored securely. We do not share this information with any third parties.
fr: Vos informations système ne seront utilisées que par l'équipe d'assistance de Modern Tribe. Toutes les informations sont conservées en sécurité. Nous ne partageons ces informations avec aucune tierce partie.

en: Zambia
fr: Zambie

en: based on %s version
fr: basé sur la version %s

[ctx: formatted plugin list]
en: %1$s and %2$s
fr: %1$s et %2$s

en: list of available functions
fr: liste des fonctionnalités disponibles

[ctx: log engines]
en: None currently available
fr: Aucun actuellement disponible

[ctx: log selector]
en: None currently available
fr: Aucun actuellement disponible

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
fr: avec le nom de la fonction :

[ctx: not available]
en: n/a
fr: nd

[ctx: the final separator in a list of two or more items]
en:  and
fr:  et

en: unknown date
fr: date inconnue

en: version data missing from override
fr: données de version manquantes à la dérogation
